Sarı kantaron tarihte en iyi bilinen şifalı bitkilerden biridir. Bitki "St. John's Wort" adıyla da bilinir. Bu ad, 24 Haziran'daki St. John gününde geleneksel çiçek açmasından ve hasat edilmesinden gelir. Antik Yunanlıların tıbbi özelliklerini kullandığına dair kanıtlarla beraber en az 2.000 yıldır tıbbi olarak günümüzde de kullanılır.

Sarı Kantaron eski zamanlardan beri yaraları iyileştirmek ve cilt sağlığını geliştirmek için kullanılmaktadır. Yanıkları yatıştırdığı, çürükleri iyileştirmeye yardımcı olduğu, yanık veya yaralanma sonrasında sağlıklı cilt dokusunun büyümesini teşvik ettiği ve yara iyileşmesini hızlandırdığı bilinmektedir.

Sarı kantaron yağı nedir ve faydaları nelerdir

Sarı kantaron olarak bilinen Hypericum perforatum, sıklıkla anksiyete ve depresyon tedavisi ile ilişkilendirilen iyi bilinen bir şifalı bitki olan Sarı Kantaron, Balkanlar'da geleneksel tıpta topikal bir yara ve ülser merhemi olarak da kullanılmaktadır. Ek olarak, çiçekli hava kısımlarının bir yağ maseratı, Balkanlar'da geleneksel tıpta topikal bir yara ve ülser merhemi olarak yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sarı kantaron, dünyanın geri kalanında çok popülerlik kazanmış olmasına rağmen, Avrupa'daki birçok ülkeye özgüdür. Bitki, yol kenarları ve tarlalar gibi kuru, güneşli alanlarda yabani olarak bulunabilir. Sarı kantaron yağı bu bitkiden elde edilir ve depresyon, yorgunluk ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) dahil olmak üzere çeşitli durumlar için kullanılır.

Çalışmalar, sarı kantaron yağının kesikler, sıyrıklar, yanıklar, yatak yaraları ve bazı ülserler dahil olmak üzere hem akut hem de kronik yaralar için etkili olduğunu göstermiştir. Bu yaralara topikal olarak uygulandığında iltihabı ve enfeksiyonu azaltmaya yardımcı olur ve ayrıca iyileşmeye yardımcı olur. Yağ özü, tek başına veya topikal merhemlerde, kremlerde ve losyonlarda bir bileşen olarak kullanılabilir.

Yaralar, cilt veya mukoza zarının açık bir şekilde kırılmasıyla sonuçlanan yaralanmalar olarak tanımlanmaktadır. Etiyolojilerine, sürelerine ve ciddiyetine göre akut veya kronik olarak sınıflandırılabilirler. Akut yaralar ayrıca travmatik (örnek; deri yırtıkları, laserasyonlar) veya cerrahi (örnek; insizyonlar) olarak ayrılabilir. Kronik yaralar arasında basınç ülserleri (sıklıkla yatak yaraları olarak etiketlenir), venöz ülserler, arteriyel ülserler (genellikle iskemik ülserler olarak adlandırılır), diyabetik ülserler ve piyoderma gangrenozum ve habis yaralar gibi diğer daha nadir durumlar bulunur.

Sarı kantaron yağı ile tedavi edilen yaraların en yaygın türü, ameliyat sonrası dış kesilerde kullanılması nedeniyle cerrahi yaralardır. Sarı kantaron yağı, geleneksel olarak hafif ila orta derecede depresyon, anksiyete veya uyku bozuklukları için topikal bir tedavi olarak kullanılır.

Sarı kantaron yağı ayrıca yanıklar, sıyrıklar, böcek ısırıkları ve kızarıklıklar gibi yaraları ve cilt tahrişlerini tedavi etmek için harici olarak kullanılır. Sarı kantaron yağının antibakteriyel, antienflamatuar, antioksidan ve antifungal özelliklere sahip olduğu görülmektedir.

Yara izleri, çatlak izleri, egzama, artrit ağrıları ve hemen hemen her türlü ağrı ve sızıların tedavisinde harika. Varisli damarlar için bacaklara uygulanabilir.

Yağ, ağrılı kasların tedavisinde ve morlukların ve burkulmaların iyileşmesini hızlandırmak için de iyidir. Sarı kantaron yağı ayrıca zona hastalığının neden olduğu sinir ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir.

Rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Ağrıyı hafiflettiği ve kızarıklığı azalttığı için yanık veya güneş yanıklarında faydalı olduğu söylenmektedir.