Çoğumuz hayatımızın bir noktasında kepekle uğraşmışızdır. Can sıkıcı ve rahatsız edici olsa da, bunu tedavi etmenin birkaç yolu vardır. Bunun kökenine inmek ve kepeklerinizi tedavi etmek istiyorsanız, size yardımcı olabiliriz. Kepek ve ondan nasıl kurtulacağınız hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

Kepek nedir?

Kepek, kaşıntıya neden olan bir cilt rahatsızlığı olan seboreik dermatitin hafif bir şeklidir. Pul pul dökülmelere ve tahrişe neden olur. Basit bir ifadeyle kepek, sürekli kaşınma nedeniyle daha belirgin hale gelen saç derinizdeki kuru, pul pul dökülen deriden başka bir şey değildir.

Kepek neden olur?

Kepek birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Tıbbi nedenlerle, saç ürünlerinizdeki bazı bileşenlere karşı hassasiyet, aşırı kuru cilt, soğuk hava, stres veya sert şampuanlar nedeniyle genetik olabilir. Kepek çoğunlukla genç kişilerde görülür. Çünkü o yaş civarında vücudumuzda hormonal değişiklikler olur. Ancak, herkes hayatının herhangi bir noktasında kepek sorunuyla karşı karşıya kalabilir.

Yaygın bir yanılgının aksine, kepek olması kişinin hijyenik olmadığı veya kirli olduğu anlamına gelmez. Bazen bir kişinin kafa derisini aşırı temizlediğinde de olabilir. Üstelik çoğu zaman genetik olabilir, tıpkı sayısız cilt rahatsızlığı gibi.

Kepek nedir, neden olur, nasıl gider ve tedavi edilir

Kepek nasıl gider ve tedavi edilir?

İnsandan insana yayılmasa da kesinlikle utanç verici ve can sıkıcı olabilir. Hiç kimse yaşıtlarının saçlarının her tarafında küçük kuru cilt lekeleri fark etmelerini istemez. Ama endişelenecek bir şey yok. Kepeği evde tedavi etmenin birçok yolu vardır.

Kepek giderici doğal yöntemler nelerdir?

1. Kafanızı kaşımayı bırakın

Hafif kepeği tedavi etmenin en kolay yolu saç derinizi kaşımamaktır. Dürtüye direnin ve kırılgan cildi toplayarak saç derinizi tahriş etmeyin. Mevsimsel kepekleriniz varsa ihtiyacınız olan tek şey budur.

2. Cildi yatıştırıcı ürünler kullanabilirsiniz

Saçınızı yıkadıktan sonra cildinizi rahatlatıcı ürünlerle sakinleştirin. Harika bir ipucu, gül suyu ve aloe vera jelini bir sprey şişesinde karıştırıp doğrudan saç derinize püskürtmektir. Bu yöntem, gün boyunca da kullanılabilir ve saçınızın yağlı görünmesini sağlamaz. Kaşıntı hissini bastırmak için aloe vera jelini doğrudan saçınızın köklerine de uygulayabilirsiniz. Keten tohumu jeli de kepek için harikalar yaratabilir.

3. Saç yağları kullanın

Kepeğin temel sebebi kuruluktur, bu yüzden saçınızı yağlamadan daha iyi ne olabilir. Yağlamak, saçınızı daha güçlü, daha parlak hale getirdiği ve saçınızın genel sağlığını iyileştirdiği kanıtlanmıştır. Baş masajı ile uygulanan yağlama, saç köklerini uyarabilir ve saç büyümesini teşvik edebilir. Tüm bu faydaların yanı sıra, saç yağlama kepek konusunda çok yardımcı olabilir. Saç derinize, sahip olmadığı beslenme ve nemi sağlar. Yağın saç derinize uygulanmasıyla elde edilen nem artışı, cildinizi anında sakinleştirebilir. Ve sonunda yağı yıkadığınızda, şampuanınızın cildinizi aşırı kurutmamasını sağlar.

Saçınız için kullanabileceğiniz yağlar; Biberiye, Ceviz, Çörek Otu, Defne, Fındık, Hindistan Cevizi, Hint, Isırgan Tohumu, Kayısı Çekirdeği, Keten Tohumu, Lavanta, Sarımsak, Soğan, Susam, Tatlı Badem, Zeytinyağından herhangi bir yağ olabilir. Baş masajınızdan en iyi şekilde yararlanmak için saç yağınızı ılık olana kadar küçük bir kapta ısıtın ve ardından uygulayın. Sıcak yağın cilt tarafından emilmesi, oda sıcaklığındaki yağa kıyasla daha kolaydır.

4. Kepek önleyici şampuan kullanın

Saç için şampuanlama inkar edilemez bir şekilde gereklidir. Ancak yanlış şampuan saç derinizdeki doğal yağları yok edebilir. Özellikle sorununuzu hedefleyen şampuanlar, yani kepek önleyici şampuanlar aramalısınız. Doğru bir şampuan, kafa derinizde tahriş olmuş pul pul cildi sakinleştiren bir soğutma hissi bırakır. Ayrıca cildinizi besler ve kepekle savaşır.