Elma sirkesi; ezilmiş elma suyuna, maya eklenerek, şekerlerini asetik aside dönüştürerek fermente edilir ve bu da kendine özgü sirke kokusunu verir. Elma sirkesi, mutfaktaki çok yönlü malzemelerden biridir. Elma sirkesi, doğal bir dezenfektan görevi görürken, salata soslarından çorbalara kadar çeşitli gıdalarda kullanır.

Bugünkü konumuz, elma sirkesi kilo verdirir mi? Elma sirkesi diyeti, diyabetli kişilerde artan kilo kaybından kan şekeri seviyelerinin sabit kalmasına kadar değişen sağlık yararları olduğunu söyleniyor. Ancak elma sirkesi içmek gerçekten göbek yağını yakmanıza yardımcı olur mu, yoksa daha iyi alternatifler var mı?

Elma sirkesinin faydaları ve zararları ve zayıflatır mı

Elma sirkesi vücudunuza ne yapar? Faydaları nelerdir?

Elma sirkesi ve aktif bileşeni olan asetik asit, bakterileri öldürmek, kan şekerini stabilize etmek ve kilo kaybını teşvik etmek dahil olmak üzere vücudunuz üzerinde faydalı etkilere sahip olabilir.

Asetik asit tarihsel olarak dezenfektan olarak kullanılmıştır. Akne veya enfeksiyona neden olan bakterileri öldürebilir. Yemekten sonra kan şekerinin yükselmesini önleyebilen insülin duyarlılığını iyileştirmeye çalışır.

Nişastalı bir yemekle birlikte verildiğinde, Elma sirkesinin mide boşalmasını geciktirdiğini ve ayrıca kan şekeri artışlarını önlediğini göstermiştir. Doygunluk hissini artırabilir, bu da daha az yemeniz ve kilo vermeniz anlamına gelebilir.

Elma sirkesi diyeti nedir?

Elma sirkesi ile kilo verme diyeti nasıl yapılır? Elma sirkesi diyetinin, Ketojenik Diyet veya süt ürünlerini kesmek gibi zor ve hızlı bir yemek planı olmadığını anlamak önemlidir. Bunun yerine, kilo kaybını teşvik etmek için yemeklerden önce veya yemekle birlikte bir çorba kaşığı elma sirkesi almak etrafında döner.

Elma sirkesi kilo vermede ne kadar etkilidir?

Bu kadar ucuz ve yaygın olarak bulunabilen bir ürün için, elma sirkesinin sağlık açısından pek çok faydası var gibi görünüyor, bunların çoğu Elma Sirkesinde bulunan asetik asitten kaynaklanıyor. Asetik asit aynı zamanda diğer sirkelerde, turşularda (lahana turşusu gibi) ve sirke içeren gıdalarda da bulunur.

Elma sirkesi, yemeklerle ve kompleks karbonhidratlarla birlikte alındığında, diyabetli yetişkinlerde yemek sonrası kan şekeri düzeylerini de düşürmüştür. Yani vücut yağını kaybetmeye çalışıyorsanız, cevap elma sirkesi içmek mi? Çok hızlı değil.

Elma sirkesinin diyabeti olmayanlar için sağlık yararları olsa da bu faydaların ne olduğunu gösteren henüz kesin kanıt yoktur. Elma sirkesi diyabetlilerin semptomlarını kontrol etmesine yardımcı olsa da bir tedavi olarak değil, diyabet veya prediyabet yönetim planına ek olarak düşünülmelidir.

Elma sirkesi kilo vermek için güvenli midir? Zararları nelerdir?

Elma sirkesini denemek istiyorsanız, göz önünde bulundurmak isteyebileceğiniz bazı yan etkiler var.

Elma sirkesi diş minesini zayıflatabilir. Sirkedeki asit diş minesini aşındırabilir. Daha zayıf dişler, diş çürümesi de dahil olmak üzere diş sorunlarına yol açabilir. Ana malzeme olarak elma sirkesi kullanacaksanız ve örneğin salata sosu kullanmayacaksanız, onu biraz suyla seyreltmek en iyisidir.

Elma sirkesi potasyum seviyelerini bozabilir. Bazı insanlarda düzenli olarak Elma sirkesi tüketimi potasyum seviyelerini düşürmüştür. Halihazırda bazı tansiyon ilaçları gibi potasyumu düşürebilen bir ilaç kullanıyorsanız dikkatli olmak isteyeceksiniz.

Elma sirkesi insülin seviyelerini değiştirebilir. Elma sirkesi diyabetli kişiler için faydalı olsa da, insülin seviyelerini de değiştirebilir. Elma sirkesi alımınızı artırmadan önce sirke konusunda özellikle dikkatli olmalı ve sağlık uzmanınızla konuşmalısınız.

Not: Kilo verme için ilk düşünmeniz gereken; bir sağlık kuruluşu, beslenme uzmanı veya diyetisyendir. Yaşam tarzınızı, günlük alışkanlıklarınızı, kullandığınız ilaçları ve daha fazlasını göz önünde bulundurarak güvenli bir şekilde kilo vermenizi sağlayan bir program tasarlamanıza yardımcı olabilirler.