Herkes içsel bir özgüven duygusuyla doğmaz. Bazen kişisel deneyimler güveninizi kaybetmenize neden olduğu için veya düşük benlik saygısından muzdarip olduğunuz için güven geliştirmek zor olabilir. Dışarıdan ne kadar güçlü görünsek de hepimiz savunmasızız. Hırslı olduğumuzda ve büyük hedeflere ulaşmaya çalıştığımızda özellikle savunmasız olabiliriz.

Bir dosttan veya iş arkadaşından gelen bir olumsuz yorumla özgüvenimiz kolayca sarsılabilir. Veya bir işi hızlı bir şekilde teslim etmek veya bir değişiklik yapmak için çok çalıştığımızda, engeller ve olumsuzluklarla karşı karşıya kaldığımızda özgüvenimiz sarsılır. Hatta, belirgin bir sebep olmasa bile özgüvenimiz kaybolabiliyor. Bu nedenle, nasıl özgüven kazanılacağına dair pratik ipuçlarını bilmek çok önemli bir beceridir.

Kendine güvenen kişi: Popüler olmasa bile doğru olduğuna inandıklarını yapar. Risk almaya isteklidir. Hatalarını kabul eder ve onlardan ders alarak öğrenir. İltifatı kabul edebilir ve iyimserdir.

Özgüven nasıl kazanılır, özgüven geliştirmenin yolları

İşte özgüven kazanmak ve özgüveninizi gerçekten artırmak için 9 ipucu:

1. Başarılarınızı Kaydedin ve Neyi Başardığınıza Dönüp Bir Bakın

Hiçbir şey başaramadığınıza inanıyorsanız, güveninizi kaybetmek kolaydır. İster bir sınavda iyi bir not almak olsun, ister satranç oynamayı öğrenmek olsun, ister insanlardan aldığınız iyi geri bildirimler olsun, ister bir yöneticiden gelen tebrikler olsun, hayatınızda gurur duyduğunuz her şeyin bir listesini yapın. Listeyi yakınınızda tutun ve gurur duyduğunuz bir şey yaptığınızda ekleyin. Kendinize güveniniz azaldığında, listeyi çıkarın ve yaptığınız tüm harika şeyleri kendinize hatırlatmak için kullanın.

2. İyi Olduğunuz Şeyleri Düşünün

Herkesin güçlü yönleri ve yetenekleri vardır, seninkiler ne. Nelerde iyi olduğunuzu fark etmek ve bunları geliştirmeye çalışmak, kendi yeteneklerinize güven duymanıza yardımcı olacaktır.

3. Bazı Hedefler Belirleyin

Kendinize bazı hedefler bulun ve bunlara ulaşmak için atmanız gereken adımları belirleyin. Büyük hedefler olmak zorunda değiller; pasta yapmak veya arkadaşlarla dışarıda bir gece planlamak gibi basit şeyler bile olabilir. Sadece bazı küçük başarıları hedefleyin ve bir listeyi işaretleyebileceğiniz, işleri halletme becerinize güven duymanıza yardımcı olacak.

4. Kendiniz Hakkında Konuşun

Aklınızdan size iyi olmadığınızı söyleyen olumsuz yorumlar geçiyorsa, kendinizi asla güvende hissetmeyeceksiniz. Kendi kendine konuşmanı ve bunun kendine olan güvenini nasıl etkileyebileceğini düşün. Kendinize en iyi arkadaşınızmış gibi davranın ve kendinizi neşelendirin.

5. Bir Hobi Edinin

Gerçekten tutkulu olduğunuz bir şey bulmaya çalışın. Fotoğraf, spor, satranç, dil öğrenmek veya başka bir şey olabilir! Tutkunuzu çözdüğünüzde, kendinizi denemeye adayın. Muhtemelen, belirli bir faaliyetle ilgileniyorsanız veya tutkuluysanız, motive olma olasılığınız daha yüksektir ve becerileri daha hızlı geliştirirsiniz.

6. Övgüleri Kabul Edin

Biri size 'harika iş', ' harika görünüyorsun' ya da 'harika bir etkinlik' derse, 'teşekkür ederim' diyerek kendini iyi mi hissedersin yoksa çekinip başkasına değer mi verirsin?

İltifatlardan çekiniyorsan, dur. Ona sahip olun ve bu konuda iyi hissedin. Bir dahaki sefere biri size iltifat ettiğinde, gülümseyin, teşekkür edin ve bu kabulle birlikte gelen iyi duyguya sahip olun.

7. Nedenini Sorun

'Neden?' diye sorarak güven eksikliğinizin temel nedenine ulaşın. 'Buna ne sebep oluyor?' ' Neden?' halletmeye başlayabilirsiniz.

Çoğu zaman, özgüven eksikliği, bilgi eksikliği veya algılanan eksikliği ile bağlantılıdır, bu yüzden bilmediğiniz şeylere odaklanmayı bırakın. Güven kazanmak istiyorsanız, bildiğiniz şeylere ve getirdiğiniz değere odaklanın.

8. Kendinize İyi Bakın

Kendinize bakmak, güven kazanmanıza yardımcı olur. Başarının temelidir. Yeterince uyuduğunuzdan, düzenli egzersiz yaptığınızdan ve sağlıklı yiyecekler yediğinizden emin olun. Bunu bir alışkanlık haline getirin. Kendinizi iyi hissediyorsanız, kendinize bakmanız için size ilham veren ve olumlu bir döngü oluşturan özgüven kazanırsınız.

9. Nazik ve Cömert Olun

Başkalarına karşı nazik ve cömert olmak kendimizi iyi hissettirir ve iyi hissetmek, özgüven kazanmamıza yardımcı olur.

Bununla bağlantılı olarak, sahip olduğunuz ve o gün iyi giden şeyler için minnettar olmaya odaklanın. Her gün minnettar olduğunuz şeyleri yazarak başlamanızı ve her fırsatta başkalarına karşı nazik ve cömert olmak için bilinçli bir çaba göstermenizi öneririm. Ve yine, zamanla bu bir alışkanlık haline gelir.