Kınagiller ailesinden olan nar meyvesi yaklaşık 5–12 cm (2–5 inç) çapındadır. Kırmızı, yuvarlak ve çiçek şeklinde bir sapı olan kırmızı bir elmaya benzer.

Narın kabuğu kalın ve yenmez ama içinde yenilebilir yüzlerce tohum vardır. Her tohum, aril olarak bilinen kırmızı, sulu ve tatlı bir tohum örtüsü ile çevrilidir. Tohumlar ve taneler, meyvenin yenilebilir kısımlarıdır. Çiğ olarak yenir veya nar suyu olarak içilir ancak kabuk atılır.

Narlar etkileyici bir besin profiline sahiptir. Bir fincan nar tanesi (174 gram) şunları içerir; 7 gram lif, 3 gram protein, %30'u C vitamini, %36'sı K vitamini, %16'sı Folat, %12'si Potasyum. Nar taneleri de çok tatlıdır, bir fincanı 24 gram şeker ve 144 kalori içerir.

Narın yararları nelerdir, nar suyu neye iyi gelir

1. Yüksek Antioksidan kaynağıdır

Nar tohumları canlı kırmızı tonlarını polifenollerden alır. Bu kimyasallar güçlü antioksidanlardır. Nar suyu, diğer meyve sularının çoğundan daha yüksek düzeyde antioksidan içerir. Nar suyundaki antioksidanlar, serbest radikalleri yok etmeye, hücreleri hasardan korumaya ve iltihabı azaltmaya yardımcı olabilir.

2. C vitamini deposudur.

Tek bir narın suyu, günlük C vitamini ihtiyacınızın %40'ından fazlasını karşılar. C vitamini pastörize edildiğinde parçalanabilir, bu nedenle besin maddelerinin çoğunu almak için ev yapımı veya taze nar suyunu tercih ediniz.

3. Kanser önlemede yardımcı

Nar suyu, prostat kanseri hücrelerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olur.

4. Alzheimer hastalığına karşı iyi gelir

Meyve suyundaki antioksidanların ve yüksek konsantrasyonlarının Alzheimer hastalığının ilerlemesini durdurduğuna ve hafızayı koruduğuna inanılıyor.

5. Sindirim sistemine iyi gelir

Nar suyu, bağırsaktaki iltihabı azaltabilir ve sindirimi iyileştirebilir. Crohn hastalığı, ülseratif kolit ve diğer iltihaplı bağırsak hastalıkları olan kişiler için faydalı olabilir.

6. İltihapla savaşır

Nar suyu, yüksek konsantrasyondaki antioksidanlar nedeniyle güçlü bir anti-inflamatuardır. Vücuttaki iltihabı azaltmaya ve oksidatif stresi ve hasarı önlemeye yardımcı olabilir.

7. Kalp hastalığına iyi gelir

Nar suyu, kalp sağlığına en iyi gelen meyve suyudur. Kalbi ve arterleri korur. Nar suyunun kan akışını iyileştirdiğini ve arterlerin sertleşmesini ve kalınlaşmasını engellediğini göstermiştir. Ayrıca arterlerde plak büyümesini ve kolesterol birikimini yavaşlatır.

8. Kan basıncını düşürür

Her gün nar suyu içmek de sistolik kan basıncını düşürmeye yardımcı olabilir. Her gün nar suyu içmenin kalp sağlığı için faydalı olacağını belirtti.

9. Bakteriler ve Virüslerle savaşır

C vitamini ve E vitamini gibi diğer bağışıklık güçlendirici besinler arasında nar suyu, hastalıkları önleyebilir ve enfeksiyonla savaşabilir. Narların ayrıca laboratuvar testlerinde anti bakteriyel ve antiviral olduğu gösterilmiştir.

10. Çeşitli Vitaminler açısından zengindir

Nar suyu, C vitamini ve E vitaminine ek olarak iyi bir folat, potasyum ve K vitamini kaynağıdır. Şeker ilavesiz, %100 saf nar suyu alın ve tüketin. Veya taze sıkarak suyunu için.

11. Hafızayı iyileştirir

Günde 226 gram nar suyu içmek, öğrenmeyi ve hafızayı iyileştirir.

12. Dayanıklılık ve spor performansı

Nar suyu, sporda performans arttırıcısıdır. Nar suyu, ağrıyı azaltmaya ve kasların iyileşmesine yardımcı olur. Ayrıca egzersizin neden olduğu oksidatif stres hasarını azaltır.

13. Diyabete karşı yardımcıdır

Narın diyabet üzerindeki etkileri azaltır. İnsülin direncini azaltmaya ve kan şekerini düşürmeye yardımcı olur.