Saçınızı sağlıklı ve hızlı bir şekilde uzatmak istiyorsanız, güzel ve nemli tutmak ve hasarı en aza indirmek çok önemlidir. Uzun saçlar güzeldir ama sabırlı olmak, zahmetli bir süreç ve çok çaba gerektirir.

Aşağıda verilen yöntemleri doğru ve eksiksiz yaptığınız takdirde, saçlarınızda gözle görülür canlılık ve daha hızlı bir uzama göreceksiniz. Tabi öyle hemen 2-3 günde veya 1 haftada olacak şeyler değil ama sabırla yazılanları uygularsanız, mümkün olan en kısa sürede sonuçları gözlemleyebilirsiniz.

Hızlı ve sağlıklı saç uzatma yöntemleri

- Bir Dermatologa görünün.

Her şeyden önce, saçınızın yeterince hızlı büyümediğinden endişeleniyorsanız, saç dökülmesi veya incelme yaşıyorsanız; herhangi bir şey denemeden önce bir dermatolog ile görüşün. Neler olup bittiğini anlamanıza yardımcı olacak ve size topikal bir solüsyon veya ilaç içerebilecek bir tedavi planı hazırlayacaktır.

- Şampuanın içeriğine dikkat edin.

Kullanacağınız şampuanın içeriğine dikkatli bakın; SLS ve SLES, parabenler ve silikonlar vb. şeyler içeren şampuanlardan kaçının. Bu sert maddeler saç derinizde birikebilir, saç köklerinizi tıkayabilir ve hızlı saç büyüme planınızı sabote edebilir.

- Saç uzatma yağlarıyla saç derinize masaj yapın.

Saç derisine masaj yapmak, kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur. Ayda bir saç derisine; Hindistan cevizi yağı, jojoba yağı, hint yağı ve biberiye yağı vb. saç yağlarıyla masaj yapın.

- Saç uzatmak için kafeinli ürünler deneyin.

Tabi kafein derken bir fincan kahveden bahsetmiyoruz, kafeinli bir saç ürününden (şampuan, saç derisi serumu vb.) bahsediyoruz. Kafein sadece kafa derinize kan akışını uyarmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda saç dökülmesinden sorumlu hormon olan Dihidrotestosteron (DHT) hormonunu da tetikler. Kafeinin sonuçların ortaya çıkması ortalama 2-3 ay sürer.

- Arada bir saçınızı kesin.

Saçın daha hızlı uzamasını sağlamak için, her 10-12 haftada bir uçlardan kısaltın. Yıpranmış, bölünmüş uçlarla yaşamak, sonunda saçınızın tel üzerinde daha da kırılmasına neden olur, bu da sadece saçınızı çok daha ince göstermekle kalmaz, aynı zamanda belli bir noktadan sonra uzamasını da engeller.

- Dengeli beslenin.

Sağlıklı ve uzun saçlar elde etmek için, ihtiyacınız olan doğru miktarda besin alın. Saç büyümesini ve sağlıklı saçı desteklemek için; protein, demir, B12 vitamini, folik asit, biotin, omega 3 yağ asitleri ve D, A, C ve E vitamini açısından zengin gıdalar tüketin.

- Stresten uzak durun.

Tabi stresten uzak durmaya çalışmak zor gibi görünebilir, fakat saçınızın uzamasını istiyorsanız daha sakin kalmasınız. Vücut stres altındayken mevcut tüm besinleri ve enerjiyi; hayatta kalmak için kalp, akciğerler ve beyin gibi temel organlara gönderir. Bu da saçınıza gelecek her türlü yardımın kesilmesi demektir.

- Saç kırılmasını önlemek için saç kremi kullanın.

Saç kremi kullanmak çok ihmal edilen bir durum. Bu da saçınız için yapabileceğiniz en kötü şeylerden biri. Saç kremi kullanılmaması, saç tellerinin dipte incelmesine neden olur, bu da daha fazla kırılmaya ve daha kısa uzunluklara yol açabilir. Saç telinin içindeki lipitleri ve proteinleri koruyan kremi seçiniz. Saç kremi kullandığınızda, daima soğuk suyla durulayın. Soğuk su, saçınızın dış tabakasını daha düzgün bir şekilde yayar, bu da nem kaybını, takılmaları ve ısı hasarını önlemeye yardımcı olur.

- Saç açıcı ve boyadan uzak durun.

Saç boyası ve ağartıcıdan (saç açıcı) kaçınmak saçınızı uzatmak için en iyi yollardan biridir. Boyanmış veya kimyasal işlem görmüş saçların kırılma ve yıpranma olasılığı yüksektir. Saçınızın daha uzun ve daha hızlı uzamasını istiyorsanız, bu takım işlemlerden vazgeçin.

- Doğru kumaşlarla sürtünmeyi en aza indirin

Pamuklu yastık kılıfları sürtünmeden dolayı, saçlarınızı keçeleşmiş ve düğüm düğüm yapabilir. Dokuma pamuğun yaptığı gibi sürtünmeye neden olmayan ve saçınızın nemi tutmasına yardımcı olan daha yumuşak bir yüzeye sahip ipek veya saten yastık kılıfı seçmelisiniz. Aynı şey banyo havlunuz için de geçerli. Sürtünmeyi azaltan ve saça çok daha nazik davranan süper ince mikrofiber saç havlusu tercih edin.

- Saçı nazikçe tarayın.

Saçınızı fırçalamak veya taramak elbette çok önemlidir. Ancak agresif, aşırı fırçalamanın saçınıza zarar verebileceğini unutmayın. Tararken saçınızın çatırdadığı fırçanın sesini duyabiliyorsanız, çok kaba davranıyorsunuz demektir. Özellikle saçlarınız ıslakken ve kırılmaya daha müsaitken daha dikkatli olun. Saçınızı tararken önce uçlardan başlayıp, her seferinde biraz daha yukarı çıkıp, en son saç derisinden itibaren uca doğru tarayın. Böylelikle olası düğümlenmeyi en aza indirirsiniz.

- Saç aksesuarlarına veya şekline dikkat edin.

Saçlarınızda gerginliğe neden olabilecek saç tokası, uzantı ve sıkı örgülerin kullanımının sınırlandırılmalısınız. Saçınızı her gün atkuyruğu veya topuz gibi aynı saç stilinde kullanmak da zamanla saçınızın kırılmasına neden olabilir. Saç şeklini sık sık değiştirmek, saçınızın gücünü korumasına yardımcı olacaktır. Güçlü ve hasarsız bir şekilde, saçlarınız büyümeye devam edecektir.