Soğuk suda yüzmek, soğuk su ile duş almak; bağışıklık sistemini güçlendirir mi? Depresyon ve stresi azaltır mı, mutluluğu arttırır mı? Yağ akımı yapar mı, kilo verdirir mi? Saçların daha sağlıklı uzamasını sağlar mı?

Pek çoğumuz soğuk havayı sevmeyiz. Duş alırken ılık veya sıcak su tercih ederiz. Hatta yazın tatile gittiğimizde biraz soğuk bile olsa denize girmeyiz. Bulunduğumuz coğrafya ve alışkanlıklarımız gereği sıcağa alışmışız. Peki, size soğuk suda yüzmek veya soğuk su ile duş almanın pek çok faydası var desem.

Her zaman ki gibi önce ılık/sıcak suyla duşunuzu alın, sonra her duşta biraz biraz suyun sıcaklığını düşürün. Duş aldığınız su ılık/sıcaktan, soğuk suya doğru gitsin. Böyle böyle soğuk suya alışırsınız. Ya da ılık/sıcak suyla duşunuzu aldıktan hemen sonra, vücudunuza şok etkisi yapacak şekilde 5-10-15 saniye ne kadar durabiliyorsanız o kadar süre soğuk suda kalın.

Soğuk duşun sağlığa faydalarına geçmeden önce mutlak suretle belirtelim; soğuk suyla duş esnasında kalp hızımız artmaya başlıyor. Kan basıncında değişiklikler olmaya başlıyor ve solunum sayısı hızlanıyor. Bu tarz aşırı çalışmalar kalp üzerinde negatif etki yapabilir. Bu yüzden; Tansiyon hastaları, bağışıklık sisteminde problemi olan kişiler ve kalp yetmezliği olan ciddi kalp hastalığı olan kişiler soğuk suyla duş almayı denemesinler.

Soğuk suyla duş almak

Soğuk duşun sağlığı yararları nelerdir?

- Yağ yakımını arttırır ve kilo vermeye yardımcı olur.

İster soğuk suda yüzün ister soğuk duş alın isterseniz de soğuk havada kalın, vücudunuz hayatta kalmak için refleks gösterecek ve kendini sıcak tutmaya çalışacak. Bu esnada metabolizmanız hızlanacak ve kalori harcayacaksınız, böylelikle yağ yakımı gerçekleşecek. Tabiki bu durum sağlıklı bir diyet veya egzersiz gibi olmayacak, sadece yağ yakımına yardımcı olacak.

- Mikroorganizmaları temizler ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Aldığımız hava, su ve yiyeceklerle bakterilere ve mikroplara maruz kalırız. Lenfatik sistem vücudumuzdaki hücre atıklarını, mikropları, bakterileri vb. zararlı maddeleri temizleyen sistemdir. Soğuk suda yüzmek veya duş almak, lenf damarlarının büzülmesine neden olur lenfatik sistem lenf sıvılarını vücuda pompalayarak zararlı atıkları dışarı atar. Ayrıca, bağışıklık sisteminin beyaz kan hücrelerini tetikler ve lenf sıvısındaki istenmeyen maddelere saldırıp yok eder. Bu etki bağışıklık sistemini etkiler ve güçlendirir.

- Vücut direncini arttırır.

Soğuk suda yüzmek, soğuk duş almak veya soğuk havaya maruz kalmak; bir süre sonra vücudunuzun o sıcaklığa alışkanlığını adaptesini arttırır. Soğuğa daha dirençli olursunuz.

- Kaşıntılı cilt hastalıklarına iyi gelir.

Mantar, Egzama, Kurdeşen, Sedef vb. hastalıkların varsa soğuk duş bu kaşıntının gitmesine yardımcı olur. Soğuk duş esnasında üşüme hissi gelir, sinirler aynı anda iki sinyali iletemez yani üşüme hissini beyine iletirken kaşıntı hissini baskılar unutur. Artı bilgi, sivrisinek ısırığında kaşınan bölgeye ciltte temas etmeyecek şekilde soğuk kompres yaparsanız kaşıntı gider.

- Kan dolaşımının kalitesini arttırır.

Soğuk duş almak kardiyovasküler dolaşımı etkiler ve sağlıklı kan akışı uyarılır. Sağlıklı iyi bir kan akışıyla, kalp daha verimli pompalama yapar. Kan tüm ücra damarlarından bile sağlıklı geçer ve vücudun her yerine oksijeni ve besinleri taşır. Bağışıklık sistemini güçlendirebilir, metabolizmayı hızlandırabilir. Kötü zayıf kan dolaşımında ise kalp strese girer. Yorgunluk, baş ağrısı, yüksek tansiyon, kas krampları, kalp krizi ve felç gibi sağlık sorunları baş gösterebilir.

- Kasların toparlanmasına yardım eder.

Spor veya evde/işde ağır bir iş yaptınız kaslarınız yanmaya ağrımaya başladı. İşte bu noktada soğuk bir duş kaslarınızdaki, hasarlı dokunun sıcaklığını düşürür ve kan damarlarını daraltır. Böylelikle kaslardaki ağrı, şişlik ve iltihap azalır.

- Depresyon ve stresi azaltır, mutluluk düzeyini arttırır.

Soğuk su, sinir sistemindeki kimyasal etkileşimi sağlar ve bizi enerjik, aktif, mutlu hissetmemizi sağlayan; dopamin, oksitosin, endorfin, serotonin hormonlarını salgılar.

- Cilt ve saç kalitesini arttırır.

Soğuk su ciltteki gözenekleri küçültür ve sıkılaştırır. Böylelikle cildiniz daha güzel görünür. Ilık veya sıcak su ile duşta saçtaki doğal yağlar salınır, sivilce ve aşırı yağlanma artar. Soğuk su ise doğal yağları dengede tutar, ayrıca saç köklerindeki kan akışını uyarır, saç kalınlığını ve uzunluğunu arttırır.