Bu konuda pek çok insanın mustarip olduğu bir konudan bahsedeceğiz. Kilo vermek için yapılması gerekenler nelerdir? Göbek yağları nasıl eritilir? Yağ yaktıran doğal yöntemler.

Aşağıda açıkladığım maddeleri düzenli yaptığınızda; özellikle karın bölgesi olmakla beraber, basen, kalça ve kollarınızdan da istediğiniz miktarda yağ vereceksiniz. Yağ yakımı, önceleri kilonuzun çokluğuyla doğru orantılı şekilde çok olacak, sonraları azar azar ama hissedilecek kadar olacak.

Vücudumuz günlük olarak işlevlerini yerine getirmek için kalori ihtiyacı duyar. Bu kalori ihtiyacı kişinin boyu, kilosu, yaşı ve cinsiyetine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kilo vermede ise en basit kural, günlük aldığınız kaloriden daha fazlası şeklinde kalori yakmaktır. Yani kalori açığı oluşturdukça kilo verir yağ yakarsınız.

Yediğimiz her yiyecekte az veya çok miktarda kalori vardır. Aşağıda saydığım maddelerle; hem daha az ama vücudumuzun işleyişini bozmayacak düzeyde kalori almak, hem de alınan bu besinlerin yağa dönüşmemesini sağlayıp, yağ yakımı sağlamak.

Kilo vermek, karın yağlarından kurtulmak

- İçinde yüksek protein, düşük karbonhidrat bulunan gıdalar tüketin.

Tükettiğiniz besinlerde kaliteli yüksek protein (Örneğin; Kırmızı ve beyaz et, baklagiller, süt, yumurta, yoğurt, kabak çekirdeği, peynir, badem vs.) bulunursa bu proteinler kaslarınızı çalıştırır ve metabolizmanız hızlanır, böylelikle yağ yakımı gerçekleşir.

Vücudumuz için gerekli besin öğelerinden biride karbonhidratlardır. Günlük karbonhidrat alımını kesmeyeceksiniz, fakat daha düşük miktarda karbonhidrat içeren gıdalar tüketin. Örneğin; Mısır gevreği, ekmek çeşitleri, pirinç, makarna, kayısı, hurma, muz, incir, üzüm, portakal, armut, ananas, karpuz ve kuru üzüm yüksek karbonhidrat içermektedir. Bunların alternatifi daha düşük karbonhidrat içeren besinler tüketin. Ya da bu ve benzeri yüksek karbonhidrat içeren besinleri haftada daha az tüketin.

Bu tür besinler yüksek karbonhidrat içeren gıdalar fazla aldığınız zaman yağ yakımını ve kilo vermenizi engelleyebiliyor. Fazla karbonhidrat vücutta enerji olarak kullanılmadığı zaman direkt karın bölgesinde yağlanma yapıyor.

- Basit şeker içeren gıdaları tüketmeyin.

Tatlılar, pastalar, kekler, meşrubatlar, çikolatalar, börekler, bisküviler, abur cuburlar, çay şekeri, işlenmiş ürünler vb. ürünler basit şeker içerir ve yağlanma yapar, sağlımız için iyi gıdalar değildir. Fazla yenildiği zaman göbekte yağa dönüşür ayrıca glüten içerir. Bu glüten bağırsaklarda sorunlar çıkmasına neden olabilir.

- Yoğurt tüketin.

Yoğurt, yüksek kalsiyum ve protein içerir. Bu besinler metabolizmayı çalıştırır ve yağ yakar. Yapabiliyorsanız ev yoğurdu tüketin ama bu mümkün değilse kaymaksız normal yoğurtta yiyebilirsiniz. Günlük 1-2 kase yoğurt tüketerek hem yağ yakımını desteklersiniz, hem de kan şekeriniz artmaz. Daha az yersiniz, sizi tok tutar.

- Bol miktarda lifli gıdalar tüketin.

Tam tahıllı gıdalar, çavdar, yulaf, ıspanak, brüksel lahanası, taze fasulye, bezelye, brokoli, mısır, karnabahar, havuç, elma, enginar, armut, narenciye türü meyveler, bezelye, nohut, kuru fasulye gibi baklagiller, kuruyemişler ve tohumlar vb. lif yönünden bol besinler tüketin.

Lifli besinler mideden bağırsaklara geç iner. Böylelikle hem uzun süre tok tutar, hem de sindirilmesi biraz daha uzun sürdüğü için daha fazla enerji harcarsınız. Bu yolla da metabolizmada hızlanır yağ yakımı gerçekleşir. Ayrıca lifli yiyecekler kan şekerini düşürüp, kolesterolü azaltır.

- Bol bol su için.

Gün içerisinde susamasanız da bol bol su tüketmeye çalışın. Su; yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini ve emilmesini sağlar, kan dolaşımını sağlar, besinleri ve hormonları vücutta ihtiyaç duyduğu yerlere taşır, metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Ve daha pek çok faydası vardır suyun. Kilo vermemizdeki yararı ise; açlık hissini azaltmaya yardımcıdır ayrıca zayıflama sırasında oluşan enerji açığı nedeniyle ve yağların yanması sonucunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılmasında büyük rol oynar.

- Mutlaka spor yapın.

Gün içerisinde hareketsiz kalmamaya çalışın, egzersizler yapın. İp atlayın, yürüyüş yapın, koşun, futbol veya basketbol oynayın, fitness yapın vb. şekilde yağ yakacak ve sizi aktif tutacak faaliyetler yapın. Böylelikle metabolizmanız hızlanacak ve yağ yakımını gerçekleşecektir. Ayrıca spor ile vücudumuzdaki kan şekeri dengede kalıyor. Kan şekeri dengede kalınca insülin düşüyor. İnsülin, vücutta yağ depolayan hormonlardan bir tanesidir. İnsülin seviyesi çoğaldıkça, vücut daha çok yağ depolar.

- Doğal bitki çayları tüketin.

Tarçın çayı, maydanoz çayı, zencefil çayı, beyaz çay, mate Çayı, kuş otu Çayı, ıhlamur çayı, yeşil çay, macha çayı, rezene çayı, yabanmersini çayı, biberiye çayı vb. yağ yaktıran, metabolizma hızlandıran doğal çaylar tüketebilirsiniz. Günde 1-2 bardağı geçmeyecek şekilde şekersiz olarak için. Ayrıca bu çaylar tokluk hisside verir.

- Paketlenmiş, işlenmiş, dondurulmuş gıdalar, hazır yemeklerden uzak durun.

Raf ömrü artsın diye içine bazı katkı maddeleri katılan; Şeker ilaveli meyve suları, sodalar, soğuk çaylar. Spor içecekleri, enerji içecekleri. Paketli pastırma, salam, sucuk, sosis, kurutulmuş etler. Fast food, cips, paketli patlamış mısır vb. besinler zararlıdır. Bu besinler kan şekerini bozuyor. Ayrıca yağlanmanıza neden oluyor.

Yukarıda saydığım maddeleri hayatınızın bir parçası haline getirirseniz. Sağlıklı, zinde, mutlu ve ideal kilonuzda olabilirsiniz. Yalnız bu maddeleri 2-3 ay yapıp istediğiniz kadar kiloyu verip bırakmayın. Sağlıklı beslenmeyi bir yaşam biçimi haline getiriniz. Yoksa bir süre sonra tekrardan eski sağlıksız yağlı zamanlarınıza dönebilirsiniz.