Bu konuda sizlere Huawei P20, P30 ve P40 Lite, Huawei Y5, Y6, Y7 2018, Y7 Pro ve Prime 2018 ve 2019, P Smart ve benzeri telefonlara nasıl format (hard soft reset) atılır anlatacağım.

Huawei cep telefonunuzu kullanmaya başladınız. Pek çok uygulamalar, resimler, çerezler filan derken bir süre sonra kasmaya ve yavaşlamaya başladı. Format atarak bu sorunlardan kurtulabilirsiniz. Ya da ekran şifresini veya desenini unuttunuz bu yöntemi deneyebilirsiniz. Format atarak telefonunuz ilk günkü (fabrika ayarlarına) haline geri dönecektir. Cep telefonunuzdaki uygulamalar, resimler, çerezler ve varsa zararlı yazılımlar gidecektir.

Huawei telefona format

Huawei telefona format atmadan önce bilmeniz gereken bazı hususlar şunlardır;

- Öncelikle cep telefonunuzun şarjı format süresince sizi yarı yolda bırakmayacak seviyede olmalı, %50 makul bir düzeydir.

- Cep telefonunuzda kayıtlı olan Gmail hesabınızın adını ve şifresini bilmelisiniz.

- Format esnasında; rehber, uygulamalar, müzikler, resimler vb.. dosyalarınız silineceği için tüm gerekli gördüklerinizi kesinlikle yedekleyiniz.

- Formatlama sırasında telefonunuzu kesinlikle kapatmayınız ve her işlem sonuçlanana kadar bekleyiniz. Yarıda bırakılmış/kalmış bir işlem telefona zarar verebilir.

Huawei telefona format nasıl atılır;

- İlk olarak güç tuşuna bir süre basılı tutun ve telefonu tamamen kapatın.

- Telefonunuz kapalıyken ses açma ve güç tuşlarına aynı anda uzun bir süre basın.

- Bir süre sonra ekranda Huawei yazısı/logosu çıkacak. Logo çıktığında ses açma ve güç tuşlarından parmaklarınızı çekin.

- Huawei logosundan hemen sonra daire içinde EMUI yazan Recovery Mod ekranı karşınıza gelecek.

- Recovery Mod ekranında dokunmatik çalışmaz, bu ekranda ses açma ve güç tuşlarıyla işlem yapacağız.

- Ses tuşlarını kullanarak Wipe data/factory reset seçeneğine geliniz ve güç tuşu ile bu seçeneği onaylayınız. Yeni ekranda üst kısıma "yes" yazıp, ses tuşlarıyla Wipe data/factory reset seçeneğine tekrardan gelip güç tuşuyla oynaylayınız.

- Şimdi ekranda bir takım işlemler olacak, %100 olup işlemler bitince karşınıza yeni bir ekran gelecek.

- Bu ekranda yine ses tuşlarını kullanarak Reboot System Now seçeneğine geliniz ve güç tuşu ile bu seçeneği onaylayınız.

- Bu noktadan itibaren formatlama işlemi başlamış oluyor. Format işlemi tamamen bitip telefonunuz, resetlenip normal açılma ekranına gelene kadar sabırla bekleyiniz.

- En sonda dil, sözleşmeler, wifi, Gmail hesabınızı giriniz.