Atv ekranlarında Salı akşamları saat 20:00'da yeni bir dönem dizisi başladı.

Dizide; Henüz çocukken, Orta Asya'nın bozkırlarında Gök Kağanı Korkut Han'ın yetim bıraktığı dağ kızı Akkız'la, Gök Sarayı'nda Korkut Han'ın öksüz bıraktığı Gök Tegini Batuga arasındaki aşkı ve zorluklara karşı cesurca karşı koyması işleniyor.

Destan Dizisi

Destan dizisi oyuncu kadrosu (hangi karakteri kim canlandırıyor)..

- Akkız (Ebru Şahin): Dağ Hanlığı'nın cesur ve asi savaşçısı. Bir meleğin yüzüne, bir kurdun gücüne sahip.

- Batuga (Edip Tepeli): Gök Hanlığı'nın "eksik" tegini, eli tutmaz, ayağı koşmaz, sesi çıkmaz bir gizlenmiş kahraman.

- Alpagu Han (Selim Bayraktar): Gök Hanlığı'nın kutunu göklerden almış Ulu Kağanı, Batuga'nın babası. Gözüpek, cesur, acımasız bir kudret sahibi.

- Ulu Ece (Deniz Barut): Alpagu Han'ın eşi, Batuga'nın baba bir ağabeylerinin anası. Sadece Türk Hanı'nın eşi değil aynı zamanda Rus Vareg Kinezi'nin kızı.

- Balamir Beg (Teoman Kumbaracıbaşı): Balamir Beg Alpagu Han'ın kardeşi, Batuga'nın amcası, Batı Gök Hanlığı'nın yabgusu.

- Saltuk Beg (Kanbolat Görkem Arslan): Gök Hanlığı'nın mert savaşçısı, Alpagu Han'ın Yasavul'u.

- Çolpan Hatun (İpek Karapınar): Gök Han'ı Alpagu Han'ın sürgün ettiği Dağ Hanlığı'nın başı, Akkız'ın Hanı. Yüreği yana yana taşa dönmüş, çok hırslı, çok sabırlı bir kadın Han.

- Tutkun (Elif Doğan): Dağ Hanlığı'nın Gök Hanlığı'nı yıkmak için yetiştirilmiş kızı. Güzel, kararlı, hırslı, adanmış bir Dağlı.

- Kaya Tegin (Burak Berkay Akgül): Batuga'nın ağabeyi, Alpagu Han'dan olma, Ulu Ece'den doğma büyük Tegin. Tahtın varisi. Göğün aklı.

- Temur Tegin (Burak Tozkoparan): Batuga'nın diğer ağabeyi, Alpagu Han'dan olma, Ulu Ece'den doğma ortanca tegin. Göğün kılıcı.

- Sırma (Buse Meral): Akkız'ın can dostu... Sadık, sevecen ama aklından çok yüreği olan, o yüreği de nişanlısı Yaman'a vermiş bir Dağlı.

- Yaman (Ahmet Olgun Sünear): Varı yoğu Sırma olan, Dağ'ın yiğit ve cesur savaşçısı, Akkız'ın can yoldaşı.

- Günseli Hatun (Ecem Sena Bayır): Kaya'nın karısı. Kocasının aksine çok sıcak kanlı, çok cana yakın bir hatun. Ama güvenilmez.

- Mei Jin (Esra Kılıç): Çin İmparatoru'nun kızı, Temur'un karısı. Çin İmparatoru'nun danışmanı Tiazu'nun, Gök Hanlığı'nı içten fethetmek için yetiştirdiği Çinli prenses.

- Kırçiçek (Bilgi Aydoğmuş): Balamir'in tek evladı, Alpagu Han'ın yeğeni, Batuga'nın sözlüsü şımarık Gök bikesi.

- Vargı Beg (Osman Albayrak): Batı Gök Hanlığı'nın yasavul'u.

- Danış Ata (Alper Düzen): Hayatını töre ve Gök Tengri'ye adamış; Alpagu Han'ın lafına çok kıymet verdiği, Gök Hanlığı'nın danışmanı.

- Kün Ata (Şahin Ergüney): Dağ Hanlığı'nın hastaları iyi eden, görüleri hayat bulan atası.

- Yibek Kadın (Meltem Pamirtan): Ulu Ece'nin sağ kolu, sadık hizmetkarı, kıymetlisi.

- Çalayır (Evren Erler): Gök Hanlığı'nın her taşında kulağı olan; her nefesinden haberdar, kapalı kapıları ardında on dümen çevirip de birinden de yakalanmayan künebaşı.