Her şeyi çok çabuk unutmaya başladım, bunun için hafızamı nasıl güçlendirebilirim, geliştirebilirim, kuvvetlendirebilirim, teknikleri nelerdir? Hangi yiyecekleri (besinleri, gıdaları) yemeliyim, içecekleri içmeliyim? Hafızamı nasıl daha iyi kullanılabilir ve aktif hale getirebilirim?

Hafızamız; duyusal hafıza, kısa süreli hafıza ve uzun süreli hafıza olarak 3'e ayrılır. Duyusal hafıza, çevreden görerek ve duyarak algıladığımız anlık hislerimizdir. Kısa süreli hafıza, bilgiyi beynimize işlemeden kısa bir süre için akılda tutmak (Örneğin; az önce söylenen bir telefon numarasını kaydetmek için hatırlamak gibi). Uzun süreli hafıza, hatırlarken zorluk çekmediğimiz yeteneklerimiz ve bilgilerimizdir (Örneğin; yıllarca önce bisiklete binmeyi öğrenmişsinizdir, yıllar sonra tekrar zorlanmadan binmek gibi).

Hafıza güçlendirmek

- Hafızaya iyi gelen yiyecekler ve içecekler tüketin.

Günde 1-2 bardak kahve içebilirsiniz. 2 bardağı geçmeyin fazlası zarardır. Folik asit içeren yiyecekler tüketebilirsiniz. İçinde Omega-3 bulunan gıdalar yemelisiniz.

- Stres ve depresyondan uzak durun.

Günümüz dünyasında stres ve depresyondan uzak durmak zor olsa da, uzun süreli hafıza için çok tehlikelidir. Stres hem bedenimize hem de zihnimize zarar verir.

- Beyni, yapısal veya fizyolojik olarak değişikliklere uğratmak için egzersizler yapın.

Bilmece, bulmaca veya mantık soruları çözün. Bir müzik aleti çalmaya çalışın. Resim çizmek, dans etmek gibi sanatsal faaliyette bulunun. Yabancı bir dil öğrenin. Satranç, dama vb. oyunlar oynayın.

- Duygularınızı görselleştirin.

Mutluluk, merhamet, korku, sevgi, endişe, coşku, özlem, gurur, şefkat, umut vb. duygu durumlarınızla ilgili unutmak istemediğiniz konuları görsellerle bağdaştırırsanız, uzun süreli hafızanızda yer edecektir.

- Rahat, konforlu, iyi, verimli bir uyku çekin.

Uyumak, gelişmemiz sağlıklı kalmamız için gerekli olduğu kadar, hafıza içinde iyidir. Verimli uyku için; yatmadan hemen önce yemek yemeyin, doğru pozisyonda konforlu bir yerde yeteri kadar uyuyun (8 saat).

- Bedensel egzersizler yapın.

Güçlü sağlıklı bir vücut için yapılan egzersizler (Yürüyüş, koşu, fitness, futbol, basketbol, yüzme vb.), beyninize de iyi gelecektir. Egzersiz esnasında stresten uzak kalacaksınız ve serotonin, dopamin, adrenalin gibi beyin için iyi hormonlar salgılayacaksınız. Ayrıca spor esnasında kalbin hızlı kan pompalaması ile beyine daha fazla oksijen gidecektir.